Aktuelno: bol u grlu

.

Česte promene dnevne temperature i početak jeseni prvi su znaci da treba da povedete malo više brige o zdravlju. Jedna od najčešćih sezonskih boljki je neprijatan bol u grlu.

Zašto se javlja bol u grlu?

.

Bol u grlu najčešće mogu da prouzrokuju virusi ili bakterije. Ima ih mnogo krajem jeseni i tokom zime, a prenose se prljavim rukama, ali i direktnim kontaktom, na primer poljupcem. Česta je kod dece i mladih ljudi, ali se može pojaviti u bilo kom životnom dobu. Neki od virusa koji izazivaju grlobolju na sluzokoži usta mogu da prouzrokuju pojavu afti – malih bolnih plihova,piše Stetoskop.info

.

Drugi uzroci mogu biti disanje na usta, drenaža sinusa. Takođe, grlobolju izaziva Streptococcus i Arcanobacterium haemolyticum najčešće kod mladih ljudi, koju prati sitan osip. Nije svaki bol u grlu angina (kako se to obično pogrešno misli), a naročito ako nema visoke temperature. Ako traje duže od 2 nedelje i pored lečenja može biti znak ozbiljnijeg oboljenja kao što je rak grla ili AIDS.

Kako sprečiti grlobolju?

Evo nekoliko saveta kako da zaštitite svoje grlo od potencijalnih bolova i upala:

 Štedite grlo – ukoliko vas grlo boli i grebe, predahnite malo. Manje pričajte, pravite duže pauze kad govorite, neka vam ton bude ravan. Nemojte pričati dugo na hladnom i otvorenom.
 Pazite sa napitcima – nemojte piti preterano tople, kao ni hladne i gazirane napitke. Alkohol nikako ne konzumirajte. Izbegavajte zadimljene i zagušljive prostorije, koje takođe mogu uticati na bol u grlu.
 Zaštitite se – koristite neke pastile kako bi zaštitili sluznicu grla. Jedan od načina da brinete o svom grlu je i da ga redovno ispirate čajevima od žalfije i drugih biljaka.
 Dišite na nos – To je jedini zdrav način disanja, jer disanje na usta u značajnoj meri oštećuje sluznicu grla. Za ispravno disanje na nos najvažnije je da vam je nos uvek uredan, da je sluznica zdrava, a nosni hodnici prohodni.

Simptomi i lečenje bola u grlu

Najčešći simptomi su bolovi u grlu i problemi sa gutanjem. Bol se može širiti ka ušima, moguća je povišena telesna temperatura, mogu da oteknu limfne žlezde ispod donje vilice i na vratu. Ukoliko je grlobolja izazvana virusima simptomi su obično blaži i često su povezani sa običnom prehladom. Ukoliko je grlobolja izazvana Coxsackie virusom mogu se pojaviti mali plikovi na krajnicima i nepcu.

Ako je grlobolja prouzrokovana streptokokama, krajnici otiču, obloženi su, sve je praćeno visokom temperaturom, bolom u grlu, neprijatnim dahom, a pacijent se oseća veoma bolesno. Streptococcus je bakterija koja izaziva reumatsku groznicu koja je veoma ozbiljno oboljenje, izaziva bol u zglobovima i oštećenje srčanih zalistaka. Pa je lečenje grlobolje izazvane streptokokama veoma važno kako bi se sprečila pojava reumatske groznice.

Postavljanje dijagnoze

Lekar dijagnozu postavlja na osnovu simptoma, kada je potrebno brisom iz grla i ponekad uzorkom krvi. Način lečenja zavisi od prouzrokovača. Ako su grlobolju izazvale bakterije leči se antibioticima uglavnom bez bilo kakvih komplikacija. Kod grlobolje izazvane virusima, grlobolja se obično leči samo paracetamolom za skidanje temperature. Simptomi mogu biti olakšani sprejevima i tabletama koje sadrže anestetike i antiseptike.

Kada raditi bris grla?

Bris grla je najbolji način da se utvrdi ima li bakterija u grlu koje treba lečiti. Bris je jednostavna i jeftina dijagnostička metoda koja se može uraditi u velikom broju laboratorija, čak i bez odlaska u zdravstvenu ustanovu. Posle 24 sata i prvog čitanja se već može znati da li raste neka od patogenih bakterija koju treba lečiti antibiotikom.

Ako nema visoke temperature i osoba je dobrog je raspoloženja i ne žali se na druge tegobe, nema potrebe da se žuri sa brisom grla. Ako se radi o standardnim virusnim upalama grla one će proći već za dan-dva, bol će se smanjivati i prestaće, pa bris nije neophodan.

Izvor: Stetoskop.info

.

.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Scroll to Top