Zovu je poslasticom bogova, a nekada i napitkom, jer se isprva samo pila, topla, sa začinima. Mnogo kasnije otkriveno čuveno končiranje, poznatije kao tempiranje čokolade, proces u kom se sve arome i sadržaj iz kakaovca sjedinjuju u sjajnu, glatku masu.
Čokolada kakvu danas znamo zahtevala je i mašinu, koju je otkrio Englez Joseph Fry tek 1795. godine. Stotinama godina čokolada je deo života svih nas.
Krštenja, porodična okupljanja za praznike, proslave diploma, rođendana, ništa ne može da prođe bez čuvene poslastice.
Čokolada se koristi u razne svrhe, u kombinaciji raznih ukusa i napitaka. Danas postoji preko 600 različitih varijanti ukusa čokolade. Čokolada dolazi i u raznim oblicima, pa u prazničnim sezonama možemo videti: pile, zeku, jaje, Sneška, pingvina, vevericu, Deda Mraza jelku, anđela, srce, kućicu, itd.
Čokolada se osim kao takva u kalupima koristi i u pripremi raznih poslastica.
Prvi zvanični kolač od čokolade, austrijska čuvena Zaher torta, nastala je u Austriji 1778. godine. Da biste je jeli u originalu, na mestu svog porekla moraćete da izdvojite poveću svotu novca, a usput ne bi valjalo zaobići ni čuvene Mozzart kugle.
Čokolade putuju širom sveta, pa je tako i jedna sa naših prostora od srca, posredstvom
poznatog bosanskog travel blogera Roberta Dacešina stigla čak do Japana.
Ova svima poznata čokolada, koja se u Srbiji proizvodi u fabrici sa tradicijom dugom 106 godina odneta je kao poklon poslovnim saradnicima. Zanimljiva priča povezala je dve kulture na sladak i neobičan način.
Naime, u Japanu je rešeno da se stane na put usamljenosti. Neće više biti samih, barem ne onih koji mogu da plate osobu koja će na par sati biti član porodice, cimer za putovanje, devojka za šetnju, ili bioskop, nastavite niz. Ograničenja ipak postoje, čak su veoma stroga. Ljubav je dozvoljena, ali samo u vidu simpatisanja, i to platonskog, intima je zabranjena ugovorom. O čemu se zapravo radi, pogledajte u priči koju je Robert objavio na svom You Tube kanalu: https://www.youtube.com/watch?v=e2A5c_v0B2k
Možda ne možete da odete u Japan, ali uvek možete pozvati svoje društvo i uz kockice
čokolade osetiti da je sloboda u vama, obradovati što su dragi ljudi tu iskreno, besplatno i bez ograničenja.
Autor: Andrijana Sedić