Poznato je da su urođene srčane mane najčešće anomalije koje se javljaju u jedan na hiljadu novorođene dece, tako da zbog njihove učestalosti spadaju u najbitnije. Veliki broj njih može biti ozbiljan po pacijenta zato to zahteva blagovremenu dijagnozu, kaže za Puls Juga, dr sci. med. Karin Vasić, dečji kardiolog.
![](https://puls-juga.rs/wp-content/uploads/2024/12/IMG-20241221-114535026-1.jpg)
Najteže srčane mane javljaju se u prvim danima života i daju teške kliničke simptome
„Modrilo bebe, srčana insuficijencija, javljaju se već nakon rođenja i dijagnoza se postavlja rano i ta deca se upućuju na kardio hiruršku intervenciju. Mi bi trebali da budemo spremni za takvu bebu, jer veliki broj ozbiljnih srčanih mana može da bude dijagnostifikovana i prenatalno, odnosno kod ploda. Ukoliko ginekolozi tokom praćenja trudnice primete bilo kakva odstupanja u veličini srčanih šupljina ili pak krvnih sudova srca, u tom slučaju treba da upute trudnicu na ultrazvuk srca koji će raditi dečji kardiolog“, naglašava doktorka Vasić.
![](https://puls-juga.rs/wp-content/uploads/2024/12/IMG-20241221-115619663.jpg)
Šta je to fetalna ehokardiografija?
„To je neinvazivna dijagnostička metoda, koja se izvodi tokom trudnoće da bi se procenio položaj, veličina, struktura, funkcija i ritam srca nerođene bebe. Za razliku od rutinskog ultrazvučnog pregleda trudnice fetalni ehokardiogram daje detaljnu procenu srca fetusa od strane dečjeg kardiologa. Zato je jedna od prednosti ove metode prenatalna dijagnoza srčanih mana, a potom i brži pristup intervenciji nakon rođenja“, napominje naša sagovrnica.
![](https://puls-juga.rs/wp-content/uploads/2024/12/IMG-20241221-115709435.jpg)
Kome je potreban ehokardiogram fetusa?
„Pojedine trudnice su u većem riziku da rode bebu sa urođenom srčanom bolešću. Najčešće indikacije za fetalnu ehokardiografiju su: sumnja na postojanje abnormalnosti tokom ultrazvučnog pregleda kod ginekologa, zatim porodična anamneza o postojanju srčane mane kod roditelja ili rođaka prvog kolena, abnormalan ritam ili broj otkucaja srca fetusa, anomalije drugih organskih sistema, feto-fetalna transfuzija. Zatim, insulin zavisni dijabetes, Sjogenov sindrom i Lupus trudnice. Takođe, izlaganje lekovima u ranoj trudnoći, kao što su neki antiepileptici, antibiotici, lekovi poput ibuprofena, kao i antidepresiva. Rubela majke tokom trudnoće takođe može biti uzrok, potom hidrop fetalis, kao i sumnja na hromozomske abnormalnosti“.
![](https://puls-juga.rs/wp-content/uploads/2024/12/IMG-20241221-115547726.jpg)
Koja su ograničenja ehokardiograma i priprema trudnice za ovu metodu
„Postoje ograničenja jer je cirkulacija krvi u plodu dugačija nego posle rođenja. Neka ograničenja uključuju nemogućnost isključenja malih rupa, abnormalnosti plućnih vena, manje nepravilnosti zalistaka i koarktacija aorte. Ukoliko se otkrije složeno srčano oboljenje kod nerođene bebe, preporučuje se porođaj u tercijalnoj bolnici, zbog podrške bebi nakon rođenja, odnosno spašavanja njenog života. Važno je znati da se ova procedura radi između 18 i 25 nedelje, pa do kraja trudnoće, putem ultrazvučne sonde preko stomaka trudnice. Najčešće se izvodi u drugom trimestru od pet ipo do šestog meseca trudnoće. Postupak traje od 30 do 45 minuta, a njime se određuje veličina, položaj, struktura i funkcija srca i srčani ritam, odnosno utvrđuje da li postoji problem. Ukoliko položaj bebe ne omogućava procenu, onda se metoda obavlja nakon dve do četiri nedelje“, napominje doktorka Karin Vasić.
Kada se javiti dečjem kardiologu?
Postoje srčane mane koje ne ugrožavaju neposredno život dece, a otkrivaju se kasnije, nekada prilikom otpusta iz porodilišta, prilikom prvih sistematskih pregleda kada se ustanovi da postoji šum na srcu.
„Najčešći razlozi zbog kojih se dete upućuje dečjem kardiologu jesu: prisustvo šuma na srcu, bol u grudima, sumnja na postojanje urođene srčane mane, aritmije, tegobe poput zamaranja, nepravilnog ili otežanog disanja, gubitka svesti, nenapredovanje deteta“.
![](https://puls-juga.rs/wp-content/uploads/2024/12/IMG-20241221-115538243-edited.jpg)
Šum na srcu ima od 50 do 70 posto dece u nekom periodu detinjstva
„Ove tegobe plaše roditelje, ali se uglavnom radi o srednje teškim i blažim srčanim manama, koje u velikom broju slučajeva zahtevaju samo praćenje. Od ovog broja, oko tri posto je posledica urođene ili stečene srčane bolesti, a ostalo su šumovi na zdravom srcu. Karakteristično za šumove na zdravom srcu je da su oni nižeg intenziteta, variraju u zavisnosti od položaja tela i nisu praćeni tegobama poput nepravilnog disanja, zamaranja pri podoju, preznojavanja poglavine, slabog napredovanja u masi i slabijeg mokrenja. Naprotiv, šumovi koji nemaju ove karakteristike često su znak oboljenja srca. I ovo je jedan od razloga zbog čega je potreban kardiloški pregled dece sa šumom na srcu“, kaže naša sagovornica.
![](https://puls-juga.rs/wp-content/uploads/2024/12/IMG-20241221-115556082.jpg)
Bol u grudima, urođene srčane mane i aritmije
„Bol u grudnom košu kod dece veoma retko je znak nekog ozbiljnog stanja, ali u pet odsto slučajeva može biti srčanog porekla. Perikarditis i miokarditis, odnosno zapaljenje srčanog mišića i srčane maramice najčešći su uzroci ovog bola kod dece. Uzrok bola mogu biti i urođene srčane mane, a on je povezan sa naporom.Ponekad se bol može javiti sa dugotrajnim tahikardijama. Bol u grudima koji zahteva dalje ispitivanje je jakog intenziteta, praćen lošim opštim stanjem, povišenom telesnom temperaturom, problemima sa disanjem. Urođene srčane mane su strukturne anomalije srca ili velikih krvnih sudova, a njihova učestalost je oko 0,8 posto. Postoji veliki broj urođenih srčanih mana, a česte su i kombinacije različitih lezija. Često su udružene sa anomalijama drugih organa ili su komponenta nekih genetskih sindroma. Pravovremeno prepoznavanje i ehokadiografija kao pouzdana metoda daće pravilno planiranje terapije i uspeh hirurškog lečenja. Aritmije su grupa oboljenja koja odlikuje ubrzan, usporen ili nepravilan rad srca. Manja deca ne mogu to da razlikuju, starija mogu i da se požale roditeljima, naročito ako je to tokom fizičke aktivnosti i u tom slučaju je neophodan pregled lekara. Svakom detetu koje se javi sa ovakvim smetnjama treba uraditi EKG i 12-kanalni 24 satni EKG monitoring, ali i test opterećenja. U većini slučajeva je sa detetovim srcem sve u redu, ali je oprez neophodan“.
![](https://puls-juga.rs/wp-content/uploads/2024/12/IMG-20241221-115635193.jpg)
Posebna kategorija jesu deca koja se bave sportom
„Uvek se plašimo natpisa u novinama, na terenu sportista pao, nije ustao. Mi pokušavamo da izbegnemo takve situacije. Po Zakonu o sportu, sva deca koja žele da se bave takmičarskim sportom moraju da imaju urađen EKG i pregled pedijatra. Ako se uoče bilo kakva odstupanja, šum na srcu, rad srca prebrz ili prespor onda je indikovano da se dete uputi i kod dečjeg kardiologa, sve u cilju bezbednog bavljenja sportom. Postoje određeni zapisi na EKG koje mi uočimo i u tim situacijama decu isključujemo iz bavljenja sportom jer u naporu srce može da bude isprovocirano da uđe u tahikardiju i vrlo je izvesno da može da se završi i na loš način“.
Lečenje srčanih mana kod dece u nekim slučajevima, pored terapije mora da bude hirurškim putem jer ne mogu u nedogled da se trpe i zahtevaju korekciju. Ovo se naročito odnosi na rupice između komora srca, ukoliko postoji suženje velikih krvnih sudova, suženje velike aorte, te mane zahtevaju kardiohirurgiju. Kada se na ovaj način reše ti problemi, deca su zdrava, ali postoje i ozbiljnije srčane mane koje ne mogu do kraja da se iskoriguju i ta deca će biti hronični pacijenti, na terapiji za srčanu insuficijenciju. Kada su u pitanju poremećaji srčanog ritma ako se jave u neonatalnom dobu prognoze su dobre, međutim, ako se jave u adolescenciji, to dete će imati problema do odraslog doba i zahteva terapiju ili intervenciju, zaključuje dečji kardiolog Karin Vasić.