Fizička aktivnost ne pomaže samo ljudima čije je psihičko zdravlje ugroženo. Ona treba da bude sastavni deo života svakog pojedinca upravo zato da bi se smanjila mogućnost razvoja pojedinih psihičkih i telesnih oboljenja, piše Stetoskop.info.
Važno je da izaberete fizičku aktivnost koju volite i da je sprovodite redovno
Trčite, vozite bicikl, plivajte, igrajte košarku, radite vežbe, održavajte vrt i cveće, ni vožnja rolera neće vam škoditi, ili se jednostavno samo šetajte. Nije potrebno da se ektremno iscrpljujete, to može imati i suprotan efekat, naročito kod osoba sa obolelim kardiovaskularnim i respiratornim sistem. Studije su čak pokazale da umerena aktivnost ima veći doprinos boljem raspoloženju nego li prekomerni, dugotrajni i težak rad. Cilj treba da bude da se osećate prijatno umorni i da imate prijatna osećanja nakon fizičke aktivnosti. Program kojeg većina osoba smatra lako izvodljivim, zadovoljavajućim i korisnim je 30 – 45 minuta šetnje, tri do pet puta u toku nedelje. Ako nemate kondiciju, ne treba se forsirati – u početku se zadovoljite kraćom i manje intenzivnom šetnjom ili fizičkom aktivnošću, sa kasnijim postepenim pojačavanjem intenziteta i dužine.
Pokušajte da birate aktivnosti koje će ujedno uvećati zadovljstvo i zabavu
Neka to bude prilika i da budete u društvu sa drugim osobama. Ovo je posebo važno za decu i omladinu, s obzirom da se putem aktivnog učešća u grupnim sportskim aktivnostima ne samo razvijaju telesno već i psihički, te bivaju socijalizovaniji i zreliji, nauče kako da ne budu sebični, da dele, pomažu, budu deo grupe, da se bore za zajednički interes, da je povremeno važno staviti interes cele grupe ispred sopstvenog i sl. Takođe mlade osobe kroz sport zadovoljavaju i svoju potrebu za druženjem sa naglaskom da su u najosetljivijim godinama u grupi onih vršnjaka koje zdravlje i zdrav duh stavljaju ispred svega, te se smatra da je i to jedan od vidova prevencije narkomanije. Oni, naime, nauče da čuvaju svoje telo, da ga poštuju, održavaju u kondiciji, ovladaju veštinama relaksacije, što je u potpunoj suprotnosti sa uzimanjem droga. Dok vežbate pokušajte da to bude u prirodi, ili ako ste kući da napravite prijatnu atmosferu sa muzikom.
Autor: Spec. dr med. Bojan Jovanović
Izvor: Stetoskop.info