Ovo je period godine učestalijih respiratornih infekcija izazvanih virusima. Početkom zime, decembra i januara na pregledima su, što se tiče dece najmladjeg uzrasta do tri godine dominirale respiratorne infekcije izazvane respiratornim sincicijalnim virusom. Ovo je virus koji izaziva upalu bronhija kod najmladjeg uzrasta dece od rodjenja i kod beba do 18 meseci starosti, kaže prim.dr Valentina Videnović iz Vidval Pediatrice.

Teški slučajevi upala pluća kod odojčadi
“Imali smo nekoliko primera sa teškim upalama pluća odnosno bronhiolitisa kod odojčadi uzrasta od 1 do 4 meseca života koja su zahtevala hospitalizaciju i primenu kiseonika, pored standardne terapije kortosteroidima, antibioticima i inhalacijama”, upozorava naša sagovrnica.

Ona dodaje da tokom zime dominira i povećan broj obolele dece od osipnih groznica,boginja– Varičela kod dece u kolektivnim smeštajima. Ovu vrstu bolesti izaziva virus Zoster Varičela koji je sličan herpes virusima.
Gripozna stanja
“Krajem januara i prve nedelje februara povećano je oboljevanje od respiratornih infekcija gornjih disajnih puteva i kod dece starijih predškolskih grupa od 4 do 6 godina i dece , školskog uzrasta od 7 do 12 godina, koje po svojoj simptomatologiji podsećaju na gripozna stanja.
Jako povišena temperatura koja traje 2 do 4 dana i pored primene antipiretika,izaziva jako crveno ždrelo, kašalj i oskudniju bistru sekreciju iz nazalnih šupljina. Neophodno je mirivanje i primena rehidracije i antipiretika i toku povišene temperature. Mali broj pacijenata sa produženim simptomima i komplikacijama je lečen kortikosterioidima ili antibitikom.
Povećanje obolelih od virusa gripa očekuje se u naredne dve nedelje
“Po analizi nadležnih državnih zdravstvenih institucija Zavoda za javno zdravlje Batut iz Beograda, pik javljanja gripa odnosno povećanje obolelih je u naredne dve nedelje. Mi smo iz ordinacije Vidval Pediatrica kao i svake godine u toku jeseni apelovali smo na vakcinaciju dece od virusa gripa. Postoji vakcina i za decu koja se aplikuje od oktobra do aprila meseca, ali je nažalost odaziv jako mali”, kaže doktorka Videnović.
Savetujemo kod pojave temperature mirovanje i primenu antipiretika na 4 do 6 sati, a javljanje lekaru nakon 24 do 48 sati od pojave simptoma. Takodje, neophodno je sprovoditi izolaciju obolelih, nošenje zaštitnih maski i čestu higijenu ruku i prostora.