Pre nekoliko godina sprovedeno je jedno istraživanje čija tema ovih dana zaokuplja pažnju javnosti, nažalost zbog tragičnog ishoda jednog porodjaja u Srbiji. Radi se o istraživanju “Sloboda Radjanju- istraživanje o iskustvima žena na porodjaju u Srbiji”, koje je sprovelo Udruženje Centar za mame,a koje je imalo je za cilj da utvrdi detaljniju sliku o praksi u toku porodjaja.
Sprovedeno je u elektronskoj formi u februaru 2015.godine, na osnovu anonimne ankete sa 2.583 žena u Srbiji.
Zanimljivo je da je ovo istraživanje bilo deo regionalne akcije ” Sloboda Radjanju” i istovremeno je sprovedeno u nekoliko zemalja bivše Jugoslavije.Osnovni cilj ovog projekta je bio da se skrene pažnja javnosti na prava žena na porodjaju, kao i na značaj dobre komunikacije izmedju medicinskog osoblja i porodilja tokom ovog,kako bi to trebalo da bude,najradosnijeg trenutka u životu jedne majke.
Prema nekim od dobijenih podataka više od polovine ispitanica, 56 posto nije imalo porodjaj kakav su želele. Podaci su pokazali i da kontrolu tokom porodjaja nije imalo 68 posto ispitanih žena.
Takodje, pokazalo se da za 37 posto ispitanica atmosfera u porodjajnom boksu nije bila prijatna, a više od polovine, njih 52 posto nisu imale privatnost.
Kod čak 60 posto žena medicinsko osoblje je probušilo vodenjak, a kod 51 procenta,fizičkim pritiskom izgurali su bebu iz porodilje.
Podaci iz ovog istraživanja pokazali su da su visoki procenti žena koje nisu mogle da učestvuju u donošenju odluka tokom porodjaja od 65 , dok 63 posto je smatralo da njihovo mišljenje nije uvaženo.
Takodje,izmedju ostalog, istraživanje se bavilo i odnosima babica prema ženama, ali su i u ovom slučaju visoki procenti negativnog iskustva žena.
Jedan od zaključaka koji je izveden na kraju istraživanja je da su osećanja i zdravlje žene,kako fizičko tako i psihičko zanemaruju.
Više o ovome pročitajte na linku: https://centarzamame.rs/blog/2015/03/01/sloboda-radanju-rezultati-o-iskustvima-zena-na-porodaju-u-srbiji/