Ukoliko često pijete velike količine energetskih pića, to može biti veoma opasno po vaše zdravlje, jer dovodi do prevelike potrošnje kiseonika u srcu i pri normalnom dotoku krvi tj.kiseonika u srčani mišić– miokard. Posledice mogu biti fatalne i kod mladih ljudi, koji nemaju nikakve bolesti srca.
“Toksičnost po miokard prouzrokuje kofein iz energetskih napitaka, manje guarana i taurin.Granica toksičnosti je pet napitaka za 24 sata“, kaže za Puls Juga, dr Miodrag Miladinović, kardiolog Doma zdravlja DCM u Leskovcu.
Infarkt miokarda i njegovi najčešći uzroci
„Patofiziološki mehanizam nastanka ishemijske bolesti srca (angina pektoris, infarkt miokarda) je ishemija miokarda, stanje u kome je smanjen dotok krvi u ćelije srčanog mišića.Kiseonik se nalazi u eritrocitima , tačnije hemoglobinu i dotura se do kapilara odakle se istiskuje u ćelije tkiva i organa .Najčešći uzročnik koronarne arterijske bolesti odnosno infarkta je pucanje aterosklerotskog plaka( zakrečenje, skleroza srčanih arterija), kada nastaje ugrušak ( tromb) i dolazi do kliničke, elektrokardiografske i ehokardiografske slike, odnosno markera akutnog infarkta miokarda“, kaže doktor Miladinović.
Uzroci infarkta mogu biti i druge bolesti
„Do ishemije miokarda srčanog mišića često nastaje i u netrombotskim uslovima.Takva stanja su disekcija koronarnih krvnih sudova, hipertrofična kardiomiopatija, spazam krvnih sudova, teške hipotenzije, teške respiratorne infekcije i insuficijencije, teška anemija, gde neravnoteža između zahteva, odnosno potreba miokarda za kiseonikom i prevelike potrošnje( ubrzani srčani rad) dovodi do hipoksije: manjka kiseonika potrebnog za ćelijsko disanje mišića srca. Tada je na sceni odumiranje odnosno nekroza ovih ćelija“.
Velike količine i često konzumiranje energetskih pića za posledicu može da ima infarkt miokarda
„Prečesto i preveliko konzumiranje energetskih pića, odnosno eksces njihovog unošenja je situacija, gde usled prevelike potrošnje kiseonika u miokardu i smanjenog dotoka u uslovima hipotenzije toplog vremena može doći do ishemijsko-nekrotičnog oštećenja miokarda. Uzimanje Guarane, Red Bula-a i sličnih energetskih napitaka , koji u sebi sadrže supstance koje ubrzavaju i pojačavaju srčani rad, ubrzavaju metabolizam svih tkiva i ćelija u organizmu .
Ovi napici samim tim dovode do velike potrošnje kiseonika, brzog metabolizma u svim tkivima.Ovo uzrokuje ubrzani i pojačani srčani rad, porast krvnog pritiska, često aritmije.Ta velika metabolička potrošnja kiseonika svih tkiva, a posebno srčanog mišića u ovakvim stanjima može biti i tri puta veća od mogućnosti dotura krvi, odnosno kiseonika, kroz koronarne krvne sudove, koji su nestenostični, nezakrečeni, ali nisu u stanju da isprate prevelik metabolički zahtev srčanog mišića.Ako ovo stanje potraje, ćelije srčanog mišića počinju da odumiru i to dovoljno da se to može proglasiti infarktom miokarda“, objašnjava naš sagovornik.
Ne spreči li se ubrazni rad srca i aritmije koje izazivaju energetska pića( veoma slična situacija je kao sa upotrebom kokaina) u velikim količinama može nastati oštećenje miokarda koje se karakteriše kao infakt miokarda bez tromboze.
„Doprinoseći faktori za leziju miokarda u ovakvim slučajevima jesu zatvoreni topli i sparni prostori, dehidratacija koja čini našu cirkulaciju podložnom stvaranju spontanih ugrušaka,recimo diskoteke. U ovakvim ambijentalnim uslovim je i inače povećan srčani rad.
Pušenje, cigarete koje dodatno dovode do spazma koronarnih krvnih sudova, zatim znojenje, velike fizičke aktivnosti u takvim prostorijama, a sve to u uslovima, toplotnih talasa u atmosferi, povećava šansu za nastanak srčanih komplikacija.Ne mora da nastane infarkt, ali nastaju često aritmije, bol u grudima, anginozne tegobe“.
„Sprečavanje,odnosno lečenje ovakvih stanja je izlazak na čist vazduh, hlađenje organizma, unos obične vode u većim količinama i korišćenje lekova, takozvanih beta blokatora, koji smanjuju ubrzan i pojačan srčani rad, sprečavaju ili neutrališu aritmije i veliku potrošnju kiseonika, koja dovodi do oštećenja srčanih mišića“, savetuje doktor Miladinović.