Da poslodavci u Jablaničkom okrugu postaju svesni da Zakon o radu mora da se poštuje i da ni jedan radnik ne sme da bude na poslu bez ugovora o radu, pokazuje i činjenica da je nakon izvršenih nadzora, broj onih koji su zatečeni na takozvanom faktičkom radu,od početka godine do kraja maja samo 16, kaže Milica Kitanović Ljujić, šef Odseka Inspekcije rada.
U ovom periodu, obavljena je 371 kontrola u oblasti radnih odnosa.
„Iako je smanjen broj radnika na crno, u narednom periodu inspekcija rada će imati pojačan nadzor, upravo radno pravnog statusa lica zatečenih na radu.Poslodavci su u obavezi da pokažu na koji način su angažovali radnike.Videćemo kako će biti u narednom periodu, obzirom da su letnji meseci i da su tada na udaru one najkritičnije delatosti, građevinarstvo, ugostiteljstvo, trgovina.Imaćemo više posla, radićemo i u večernjim časovima“, najavljuje naša sagovornica.
Ugovor o radu mora biti sklopljen pre stupanja na rad
„Mnogi poslodavci ne vode računa o ovoj zakonskoj obavezi.Da podsetim, da prvo što inspektor traži prilikom kontrole je upravo taj dokument.Takođe, mnogi zanemaruju i obavezu da taj dokument ili njegova kopija moraju da se drže na mestu rada.Najveći problem smo do sada imali sa takozvanim probnim radom,jer poslodavci ne shvataju da on mora biti pokriven ugovorom o radu. Zakon propisuje da probni rad može najduže obavljati šest meseci, ali i kraće, ako kao poslodavac želite da proverite da li lice poseduje određena znanja i sposobnosti. Iz tog razloga se u okviru ugovora o radu može definisati vreme trajanja probnog rada“.
Na osnovu prijava radnika kontrole izvršene u 60 slučajeva
„Radnici se sve češće sami obraćaju inspekciji rada, za svoje probleme na poslu.Takođe, za inspektore rada nema više nikakvih izgovora kada zateknu rad na crno.Najveći problem predstavlja i dalje prekovremeni rad, ne dostavljanje isplatnih listića kao i otkazi ugovora o radu na neodređeno vreme. Imali smo tri takva slučaja.U ova tri slučaja, do okončanja sudskog spora rešenjem inspektora zaposleni su vraćeni na posao.Kada se ovo desi, zaposleni može da pokrene sudski spor u roku od 60 dana i u dodatnom roku od 15 dana da se obrati inspekciji rada.Ukoliko inspektori utvrde da je bilo nepravilnosti oko otkaza ugovora o radu, doneće rešenje kojim će zaposlenog vratiti na posao, do okončanja sudskog spora“, napominje Milica Kitanović Ljujić.
Devet prekršajnih prijava za period od januara do kraja maja, zbog kršenja Zakona o radu.Da li se isplati kršiti zakon?
Zakonom o radu predviđene su novčane kazne od 800 hiljada do 2 miliona dinara, za poslodavca sa svojstvom pravnog lica i za odgovorno lice od 50 do 150 hiljada , ako sa zaposlenim nije zaključen ugovor o radu.Za isti prekršaj, predviđena je i novčana kazna za preduzetnika od 300 do 500 hiljada dinara. Takođe, ukoliko inspektor ne zatekne ugovor o radu zaposlenog ili njegovu kopiju, propisane su kazne za pravna lica od 150 do 300 hiljada dinara, a za preduzetnika od 50 do 150 hiljada, a za odgovorno lice u pravnom licu od 10 do 20 hiljada dinara.