Slomljeno srce: Ili kako stres može da vam razori zdravo srce

Sindrom slomljenog srca ili stresom izazvana kardiomiopatija se drugačije zove i Takotsubo sindrom. Ovo je stanje kada potpuno zdravo srce može da se “slomi” i da kao posledicu ima smrt osobe kojoj se dogodilo.

“Manifestuje se klasičnim anginoznim, odnosno infarktnim bolom u grudima, više od 20 minuta neprestanog trajanja, u vidu stezanja ili pečenja iza grudne kosti. Na elektrokardiogramu se prezentuje kao klasični infarkt sa ST elevacijom”,kaže za Puls Juga, kardiolog dr Miodrag Miladinović.
Statističkom obradom i napredovanjem kardiološke dijagnostike došlo se do podataka da je oko 10% klasičnih STEMI infarkta u stvari Takotsubo kardiomiopatija, drugačije nazvan i sindrom slomljenog srca.

“Taj naziv nosi jer nastaje predominantno kod žena  koje su pretrpele težak i iznenadni psihički stres, bilo da je u pitanju loša ili dobra vest.
Gubitak partnera, smrtni slučaj bližnje osobe, žučne rasprave, teški klinički oblici anksiozno-paničnih napada.I pozitivni, burni emocionalni događaji mogu dovesti do stresom izazvanog oštećenja srčanog mišića. Javlja se i posle velikih operacija”, objašnjava Miladinović.

Iako  slomljeno srce najčešće pogađa žene, može se javiti i kod muškaraca.

“Može pogoditi i mušku populaciju. Imali smo u koronarnoj jedinici mladića od 20 godina koji je na jednoj sahrani osetio stezanje u grudima.U bolnici je imao već opisane EKG promene, na ultrazvuku srca nalaz je bio:  nepokretni apikalni-vršni deo leve komore uz normalnu veličinu.U krvi je imao povišenje troponina koji su pokazatelj nekroze,odnosno odumiranja srčanih ćelija, kardiomicita. Na koronarografiji nije imao začepljenja, stenoze u koronarnim arterijama. Nakon 7 dana je lečenjem beta blokatorima, Preductalom, aspirinom, statinom i lekovima za smirenje ošamućenost miokarda iščezla”, kaže naš sagovornik.

Kako objašnjava doktor Miladinović, upravo je to primer  razlike u odnosu na klasični infarkt sa trombom koji zapuši cirkulaciju srca i gde se promene na ekg-u i na ehokardiogramu zadržavaju nekoliko godina, često i doživotno.I oštećenja srca kod infarkta  miokarda je najčešće trajno , dok je u 80 posto slučajeva sindrom slomljenog srca prolazno i stanje koje zaceljuje. Klasični STEMI( infarct miokarda sa ST evacijom)  leči  se otvaranjem infarktne arterije stentom ili lekom za rastapanje tromba kroz venu, najčešće obadva terapijska pristupa, dok se sindrom slomljenog srca leči lekovima.

“Oko 1 do 2 posto pacijenata sa stres kardiomiopatijom umire naprasnom srčanom smrću u ranoj fazi bolesti zbog komorskih aritmija koje su deo kliničke slike ovog stanja, koji i jeste neka vrsta infarkta miokarda jer adrenalin izlučen u velikim količinama direktno uništava, odnosno, nekrotizira kardiomiocite.Oštećenju srca doprinosi i spazam krvnih sudova srca u tim trenucima i spazam pluća”.

Stanje “slomljenog srca” može se ponavljati tokom života.Ukoliko je oštećenje srca značajno, ostavlja posledice za čitav život.

“Sprečavanje ovog opasnog ali malo znanog, još ređe dijagnostikovanog stanja je fizički umereni trening i psihičke relaksacione tehnike uz česti odlazak u prirodu. Najbolje je izbegavati žustre i žučne reakcije, disati polako i duboko, umiti se hladnom vodom i ne paničiti u neprijatnim i teškim životnim situacijama.
Popiti lek za smirenje i manju dozu beta blokatora ukoliko vas stres savlada i obuzme, a osetite li bol u grudima onda se javite kardiologu”, savetuje doktor Miladinović. 

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Scroll to Top