Tri najveća imena srpske nauke Nikola Tesla, Mihajlo Pupin i Milutin Milanković prema školskom programu staju u samo jedan čas nastave u osnovnim, i jedan u srednjim školama.
Pupinovo čuveno delo “Sa pašnjaka do naučenjaka” koje počinje njegovim detinjstvom u banatskom Idvoru, osvojilo je Pulicera 1924. godine i on je tako postao prvi Srbin koji je ovenčan tom nagradom, dok je knjiga neko vreme bila obavezna lektira u SAD-u.
Sva tri velikana u mnogo većem obimu spram Srbije izučavaju školarci u Nemačkoj, Japanu, Francuskoj, i u mnogim drugim zemljama.
– Saznanje o našim tradicijama i naša duboka vera u njih, stvarala je u nama osećanje nadmoćnosti nad onim ljudima koji su lutali unaokolo bez tradicije i bez ičega što bi ih čvrsto vezalo za jedno određeno mesto – samo je jedan od značajnih odlomaka iz knjige “Sa pašnjaka do naučenjaka”
Predsednik Foruma beogradskih gimnazija i istoričar Aleksandar Markov objašnjava za Princip magazin da sve zavisi od entuzijazma naših prosvetnih radnika koliko će učenici izučavati Teslu, Pupina, Milankovića, mimo redovnog školskog programa.
– Nijedan od njih u trenutnom sistemu obrazovanja, ne zavređuje ni jedan ceo čas. Na času istorije u srednjoj školi na trećoj godini prirodnog smera prvi put se pominju sva tri imena, odnosno na četvrtoj godini društvenog smera, i to u okviru jednog časa – kaže Markov.
Udžebenici više prostora posvećuju vojnicima, oficirima i vojnim uspesima, kako objašnjava, nego naučnim dostignućima naših velikih naučnika. Prema njegovim rečima, nastavni plan i program ne predviđaju bavljenje ličnostima i delima ni Tesle, ni Pupina, a ni Milankovića, i kada je reč i o fizici, ali i drugim predmetim
– Sve i da profesor ima snage i volje da posveti više vremena našim velikanima, mora da odstupi od nastavnog programa. Ukoliko profesor ne prati plan i program, u tom slučaju sledi inspekcija, ali i sankcionisanje – objasnio je Markov.
U trećem razredu osnovne škole izučava se tekst Nikole Tesle “Mačak”, u četvrtom odlomak dela Milutina Milankovića “Kroz vasionu i vekove” i odlomak autobiografije “Sa pašnjaka do naučenjaka” Mihajla Pupina. Najavljeno je bilo da će ta knjiga postati obavezna lektira za sedmake, međutim koliko smo mi mogli da vidimo na zvaničnoj strani Zavoda za udžbenike, delo nije uvršteno ni u tom razredu, a ni u osmom.
Plan šta će biti uvršteno, dodato i izbačeno, u sistemu obrazovanja određuje Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja (ZOUV), gde su ranije rekli za medije da ovo još uvek nije tema koju treba značajno izdvojiti.
Predsednica Obrazovno-istraživačkog društva Mihajlo Pupin i multikulturalni ambasador Unesko kluba Univerziteta Sorbona Aleksandra Ninković Tašić, smatra da bi uvođenje Pupina, Tesle i Milankovića u školski sistem značilo i stvaranje boljih vaspitnih institucija.
– Moj savet je svakom nastavniku, profesoru, da uzme deo sećanja Tesle, Pupina, i Milankovića, koji nisu pisali kako bi svoje znanje okačili o klin, nego da podele svoje iskustvo kako bi nam i danas pomagali. Sve što su pisali je jezgrovito, pa ih može razumeti i obrazovan i neobrazovan, i malo dete i odrastao čovek. Dali su nam alatke sa kojima lakše prolazimo kroz školu i studije, lakše učimo i bolje razumemo svet oko nas – rekla je Ninković Tašić.
Knjige ovih znamenitih naučnika prevedene su na svetske jezike. Delo “Kroz vasionu i vekove” Milutina Milankovića decenijama su čitali nemački đaci kao redovnu lektiru. Autobiografija Mihajla Pupina “Sa pašnjaka do naučenjaka” (From Immigrant to inventor) bila je uvrštena kao redovna lektira u američkim školama, na koledžima i u jedinicama vojske Amerike, sve do sedamdesetih godina prošlog veka. Na japanskom jeziku se Pupin čitao, još za vreme njegovog života.
Autobiografija Mihajla Pupina ranije je bila na srpskom jeziku u izmenjenom obliku, jer je bio izbačen predgovor Miloša Crnjanskog, a u njemu tada nije bio ni deo o Svetom Savi.
– Te strane nisu bile otrgnute od malih Amerikanaca, Francuza i Nemaca, a šta je Sveti Sava nama, a šta njima!? Davne 1929. godine Nemačka država organizovala prevod knjige i tada napisala “Ova se knjiga, mora davati u ruke najboljim đacima, jer je najbolji moralni obrazac koji se mora slediti” – podseća multikulturalni ambasador Unesko kluba Univerziteta Sorbona.
Aleksandra Ninković Tašić smatra da je u Srbiji velika praznina nastala u sistemu obrazovanja nakon Drugog svetskog rata, zbog toga što su Pupin, Milanković i Tesla bili verujući ljudi.
– Ime Milankovića se nije ni znalo, Teslu su potpuno “izokrenuli” i njegove knjige koje se tiču njegovog duhovnog puta nema ni danas na srpskom jeziku – upozorava Ninković Tašić i dodaje da se na drugim jezicima može pronaći, ali uz ozbiljan istraživački rad. Iz tog razloga je ona priredila delo “Zvezdobrojci: Pupin, Tesla, Milanković” sa njihovim citatima, dok je za slike i crteže bio zadužen slikar Milan Tucović. “Zvezdobroj” je stara srpska reč koja se mogla čuti u Vranju i njegovoj okolini. Znači nadareno dete – ono koje gleda u zvezde.
Čini nam se da je danas sve manje dece koja broje i gledaju zvezde, umnogome i greškom i nas odraslih, no ni to nije večno, baš kako nas podseća veliki Pupin u autobiografiji “Porazi su samo kratka odmorišta za buduće pobede”.
AUTOR: Lena Sladojević
IZVOR: Princip Magazin