Danas ćete vrlo često čuti da se termin „zidni krevet“ izjednačava sa terminom „Marfijev krevet“ (Murphy bed), iako nisu dva identična komada nameštaja. Naime, zidni kreveti se najčešće sastoje od drvenih okvira i klipova, a Marfijev krevet od metalnog rama i opruga (federa).
Međutim, danas koji god naziv da upotrebite, smatraće se da mislite na isto, tako da ne možete da pogrešite.
Zidni krevet – da li je za mene?
Ovo je, zapravo, veoma praktična „stvarčica“ u vašem domu – bilo da imate dovoljno kvadrata ili knap. Recimo, najčešće se koristi u manjim stanovima, jer ne zauzima prostor, osim noću. Međutim, ima i ljudi koji imaju stanove sasvim solidne kvadrature, ali zbog broja dece (dve devojčice i dečak), i zbog adaptiranja soba u dečije spavaće – roditelji se često prebace u dnevni boravak. I tamo montiraju svoj bračni krevet, zidni.
Marfijev krevet je šarkama pričvršćen na jednom kraju za skladištenje unutar plakara, ormarića ili uz zid. Ovi kreveti se često mogu koristiti i kao krevet, sofa ili plakar, oni pripadaju tipu multifunkcionalnog nameštaja. Naziva se još i krevet na izvlačenje, ili na sklapanje.
Sve jednostavne (a dobre) stvari nastaju slučajno…
Dobio je svoje ime zahvaljujući Vilijemu Lorensu Marfiju koji je aplicirao za svoj prvi patent oko 1900-te godine. Navodno (ili: kako legenda kaže), on se udvarao jednoj operskoj pevačici, ali je živeo u to vreme u jednosobnom stanu u San Francisku. Moralni kodeks tog vremena je nalagao da žena ne bi smela da ulazi u muškarčevu spavaću sobu. Ovaj njegov izum je, tako, pretvorio spavaću sobu u salon.
Što bi danas rekli – sila zakon menja 😃 Ili, neke od najkreativnijih i najkorisnijih stvari nastaju silom okolnosti.
Obavezno uzmite u obzir sledeće opcije pre kupovine zidnog kreveta
Sve je super i bajno, i to tako najčešće biva u teoriji, ali, ima li nekih negativnih strana kupovina ovog zidnog/Marfijevog kreveta? Kako to izgleda u svakodnevnom životu?
U principu, jedna od najizraženijih je – cena. S obzirom da je većina modela ovog kreveta već urađena unapred prema određenom modelu i dimenzijama, ostaje vam samo da ga ugradite i instalirate. Samo. Bez nekih specijalnih mogućnosti za cenjkanje i vaganje šta biste a šta ne biste.
(Image credit: Pinterest)
Ako koristite ovaj krevet svaku noć, kao sopstveni bračni ili dečiji krevet, onda se ova investicija i isplati. Posebno ako u sklopu njega ide i sofa ili prostor za odlaganje sa strane. Međutim, ako ga ne izvlačite baš stalno, već samo u određenim situacijama, po potrebi, onda je možda bolje da razmilsite o nekoj sofi na razvlačenje, visećoj mreži, krevetima na sprat, vazdušnim dušecima na naduvavanje, futonima (japanskim krevetima, odnosno madracima na podu), itd.
(Image credit: Pinterest)
Zatim, tu su još dve stavke na koje bi svakako trebalo da obratite pažnju ako se odlučite za zidni krevet: realno, traže dosta prostora na zidu, tako da ćete ostatak nameštaja morati prilagoditi njima, i svakako treba da uzmete u obzir gde ćete stavljati posteljinu svaki put (zato su dobri plakari sa strane kreveta).
(Image credit: Pinterest)
Ako imate malu decu, vodite računa da ne dolaze u kontakt sa ovim mehanizmom – jer može biti opasan ako se ne koristi pravilno. To znači da deca nikada ne bi trebalo da ga sama spuštaju i podižu. Takođe, ovo nije ni posao za osobe koje imaju limitirane pokrete ili neke ortopedske bolove.
Milica Tasovac, mr ist.umetnosti i dizajner enterijera
www.entas.rs
enterijeritasovac@entas.rs